فرايند جذب دستياران تخصصي، فوق تخصصي، فلوشیپ و دانشجويان تحصيلات تكميلي خارجي در دانشگاه علوم پزشکی شیراز
 
با توجه به مجوز های وزارتی مراحل پذيرش دستياران تخصصي، فوق تخصصي، فلوشیپ و دانشجويان تحصيلات تكميلي خارجي دا دانشگاه به شرح زیر می باشد:
 
1) اعلام ظرفيت، عنوان رشته/مقطع تحصیلی (يا عنوان دوره آموزشي كوتاه مدت) جهت پذيرش متقاضيان خارجي توسط گروه آموزشي و مراكز تحقيقاتي دانشگاهها (پس از تاييد شوراي گروه يا مركز) از طريق رييس دانشكده يا مركز تحقيقات به معاونت بين الملل دانشگاه (جهت دریافت فرم تقاضای پذیرش دانشجوی خارجی در گروهای آموزشی و مراکزتحقیقاتی دانشکاه اینجا را کلیک نمایید)

درخواست ها در شوراي آموزش بين الملل بررسي و بر اساس ظرفيت های اعلام شده و مجوزهاي وزارتي نهايي شده و در خصوص شهريه ها تصميم گيري مي شود. لازم به توضيح است كه شوراي آموزش بين الملل متشكل از معاونت آموزش دانشگاه، معاون بين الملل دانشگاه، مديران تحصيلات تكميلي علوم پايه و باليني و مدير اداره كل آموزش دانشگاه، روساي دانشكده هاي مربوطه و نيز معاونين آموزش علوم پايه،  آموزش تخصصي و فوق تخصصي دانشكده پزشكي مي باشد.
شهريه ها حسب مصوبات دانشگاه و هيات امنا تعيين مي شود اما پيشنهادات گروهها و مراكز در خصوص ميزان شهريه در صورت تاييد مراجع ذيصلاح دانشگاه در تصميم گيري لحاظ مي شود. در صورت وجود تفاهم نامه هاي بين دانشگاهي كه قبلا بين دانشگاه علوم پزشكي شيراز  و كشورها يا سازمانهاي بين المللي امضا شده است، اين موارد در تصميم گيري لحاظ خواهد شد. 
آموزش در مقاطع تحصيلات تكميلي، استاد محور مي باشد، اما به دليل استفاده دانشجويان هر استاد از فضاي آموزشي، پژوهشي و درماني گروه/مركز، موافقت گروه و دانشكده/مركز جهت انجام فرايند پذيرش الزامي است.

2) اعلان عمومي ظرفيت ها در سایت انگلیسی معاونت بین الملل و سایت ملی Education Iran (همزمان با تبليغات بين المللي و استفاده از تمام ظرفیت های بین المللی جهت اطلاع رسانی)، جمع آوري درخواستهاي متقاضيان  از طريق فرم هاي الکترونیک موجود در سايت معاونت بين الملل دانشگاه (حسب ظرفيت هاي اعلامي) و ارجاع درخواست ها به اساتيد مربوطه در گروه آموزشي و مركز تحقيقات مورد نظر

 تا زمان انتشار سايت انگلیسی معاونت بین الملل ویژه جذب دانشجویان خارجی، درخواست ها مي تواند توسط اساتيد مربوطه دريافت شده و پس از آزمون ارزیابی و بررسي علمي توسط استاد مربوطه و تاييد گروه/مركز، بقيه فرايند را مطابق بند هاي بعد طي نمايد.
 
3) انجام آزمون ارزیابی و بررسي علمي درخواست ها و نیز کیفیت مدارک قبلی متقاضیان از نظر طول و عرض مدرک و کفایت ورود به دوره  توسط استاد مربوطه و تاييد شوراي گروه/مركز، و اعلام نتايج از طريق رييس دانشكده/مركز به معاونت بين الملل دانشگاه جهت طرح در شوراي آموزش بين الملل
 
4) طرح پرونده ها و نتایج اعلامی دانشکده/مرکز در شوراي آموزش بين الملل، بررسي اعتبار مدارك قبلي متقاضيان در كميته ارزشيابي مدارك (مطابق با آيين نامه هاي وزارتي) و اعلام نتايج پذيرش به صورت مشروط (تا زمان تکمیل مراحل بررسی صلاحیت عمومی و صدور ویزا)
 
5) ارسال اسامی و مدارک پذیرفته شدگان توسط معاونت بین الملل به سرپرستی دفتر کنسولی دانشجویان خارجی در استان فارس به منظور صدور ویزای دانشجویی، و به معاونت آموزش دانشگاه جهت ثبت نام مشروط، و سایر مراجع مرتبط و ذیصلاح دانشگاه
 
6) ورود دانشجو به کشور با ویزای ورود دانشجویی و مراجعه به اداره کل آموزش دانشگاه جهت تکمیل مراحل ثبت نام، پرداخت شهریه، و شروع به تحصیل
 
لازم به توضیح است که با توجه به اعلام دفتر استانی ادراه امور کنسولی دانشجویان خارجی، ورود داوطلب به کشور جهت انجام آزمون ارزیابی و مصاحبه با ویزای توریستی بلامانع است اما داوطلب بایستی پس از شرکت در آزمون ارزیابی به کشور خود برگردد و ورود مجدد پذیرفته شدگان جهت آغاز دوره تحصیلی صرفا با ویزای دانشجویی امکان پذیر است. با توجه به اینکه صلاحیت عمومی داوطلب در جریان صدور ویزا انجام می شود شروع به تحصیل با ویزایی غیر از ویزای دانشجویی ممنوع می باشد و عواقب آن متوجه استاد مربوطه می باشد.

جهت صدور ویزای دانشجویی، اسامی و مدارک پذیرفته شدگان توسط معاونت بین الملل به اداره امور کنسولی دانشجویان خارجی در استان فارس ارسال شده و ویزای وروود دانشجویی ظرف چند هفته (حداکثر ظرف یک ماه) به سفارت ایران در کشور محل سکونت داوطلب (یا هر کشور خارجی دیگری که داوطلب درخواست نموده باشد) ارسال می گردد و داوطلب با مراجعه به سفارتخانه مزبور، ویزای یک ماهه دانشجویی دریافت می کند. با ورود دانشجو به کشور، ایشان با تایید اداره کل آموزش و معرفی نامه معاونت بین الملل مبنی بر شروع تحصیل و با در دست داشتن اصل پاسپورت شخصا به اداره امور کنسولی دانشجویان خارجی در استان فارس مراجعه می نماید و اقامت ایشان به صورت یک ساله صادر می گردد.
 لازم به توضیح است که اقامت دانشجویی به صورت یک ساله می باشد و دانشجو یک ماه قبل از تاریخ انقضای اقامت یک ساله خود، بایستی با در دست داشتن معرفی نامه معاونت بین الملل مبنی بر تداوم اشتغال به تحصیل به اداره امور کنسولی دانشجویان خارجی در استان فارس مراجعه نماید. بجز صدور ویزای دانشجویی اولیه که حداکثر یک ماه به طول می انجامد، صدور اقامت یک ساله و تمدید آن در مدت چند روز صادر می گردد.

 
لازم به ذکر است كه پذیرش دستیار و دانشجوی خارجی درعنوان رشته های آموزشی مصوب  هر دانشکده/مرکز تا سقف اعلامی وزارت بهداشت برای دانشگاه علوم پزشکی شیراز، و نیز پذیرش دوره های کوتاه مدت غیر مبتنی بر مدرک (Non-degreed based) بلامانع است. جهت عنوان رشته/مقطع جدید مبتنی بر مدرک، حسب ابلاغ قائم مقام محترم وزير در امور بين الملل، از درخواست دانشكده ها در خصوص كوريكولوم عنوان/مقطع تحصيلي جديد متناسب با نياز كشورهاي ديگر  استقبال مي گردد و مواردي از اين دست در كميته تطبيق دانشگاه (متشكل از معاونت آموزش دانشگاه، معاون بين الملل دانشگاه، رييس دانشكده مربوطه، اساتيد صاحب نظر و مديران گروههاي آموزشي مربوطه و نمايندگاني از وزارت بهداشت- حسب آيين نامه هاي وزارتي- ) بررسي و نهايي مي گردد.
ضمنا متقاضیان مقاطع فوق تخصصی و فلوشیپ فوق تخصصی تنها در صورتی می توانند وارد این دوره ها شوند که کیفیت مدارک تخصص آنها (از لحاظ طول و عرض مدرک) جهت ورود به مرحله فوق تخصصی مورد تایید استاد مربوطه قرار گرفته باشد. بدیهی است اعتبار مدارک داوطلبان توسط معاونت بین الملل پیگیری می شود.

به منظور آشنایی داوطلبان و دانشجویان خارجی، راهنمایی های لازم در خصوص فرایند اخذ پذیرش و صدور ویزا در وب سایت انگلیسی معاونت بین الملل دانشگاه ویژه پذیرش دانشجوی خارجی (در دست احداث) نیز اعلام می گردد.


فرایند جذب دانشجویان خارجی دکترای عمومی در دانشگاه (پزشکی – دندان پزشکی – داروسازی)

فرایند جذب دانشجویان خارجی در مقاطع کارشناسی و دوره های کوتاه مدت


 

 
نشانی ما: شیراز، خیابان زند، جنب هلال احمر، ساختمان مرکزی دانشگاه علوم پزشکی شیراز، طبقه ششم، معاونت بین الملل دانشگاه
تلفن تماس: 32122884-071
فاکس: 32356996-071 
پست الکترونیک:
gsia@sums.ac.ir


تمامی حقوق این سایت متعلق به
معاونت بین الملل دانشگاه علوم پزشکی شیراز می باشد.

پیوندهای مفید:
حوزه امور بین الملل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی
معاونت بین الملل دانشگاه علوم پزشکی تهران
معاونت بین الملل دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی  
معاونت بین الملل دانشگاه علوم پزشکی ایران 
معاونت بین الملل دانشگاه تهران

سایت ملی Education Iran


وبسایت سایر معاونت ها:
معاونت توسعه مدیریت و منابع
معاونت آمورشی

معاونت پژوهشی و فناوری
معاونت فرهنگی و دانشجویی
معاونت درمان
معاونت غذا و دارو
معاونت بهداشتی                                                               
خدمات:
اتوماسیون اداری
پست الکترونیک
سامانه کارمند
حضور و غیاب کارکنان

فیش حقوقی