بورس ها و فرصت های مطالعاتی

موسسات و دانشگاه های مختلف با اعطای بورسیه یا فرصتهای پژوهشی به اساتید، محققان و دانشجویان تحصیلات تکمیلی فرصت بهره مندی آنها از امکانات آموزشی-پژوهشی خود را فراهم می آورند. با توجه به سیاست دانشگاه علوم پزشکی شیراز در توسعه ارتباطات بین المللی اساتید و دانشجویان در این صفحه موسسات ارائه دهنده این بورسها و فرصت های مطالعاتی که به صورت نظام مند چنین برنامه ای را ارائه می دهند معرفی می شوند.
معاونت بین الملل دانشگاه در تلاش است با هماهنگی معاونت های پژوهشی و آموزشی دانشگاه بستر لازم جهت استفاده بهینه اساتید، دانشجویان و دستیاران را از چنین بورسها و فرصت های مطالعاتی فراهم سازد .
بدیهی است اساتید جهت استفاده از این بورسیه ها و فرصت های مطالعاتی بایستی فرآیند موافقت گروه، دانشکده یا مرکز تحقیقات مربوطه را طی نموده و از طریق معاونت پژوهشی (در قالب فرصت های مطالعاتی) یا معاونت آموزشی (در قالب ماموریت آموزشی) اقدام نمایند.
 
بورس های بنیاد الکساندر فون هوم بلت (آلمان)
بنیاد الکساندر فون هوم بلت از سال 1953 میلادی فعالیت خود را آغاز نموده است و طی سالهای گذشته 26000 نفر از محققین برجسته کشورهای مختلف از حمایت این بنیاد بهره مند بوده اند. تا جایی که 51 نفر از برندگان جوایز نوبل در رشته های مختلف از این بنیاد نیز بورسیه تحقیقاتی اخذ نمو ده اند. این بنیاد در تلاش است که برقراری ارتباط علمی بین دانشمندان برجسته دنیا و محققین آلمانی را در عالی ترین سطح حمایت نماید.
جهت دریافت اطلاغات بیشتر در قالب فایل PDF  اینجا را کلیک نمایید.
 

مؤسسه تبادل آکادمیک آلمان (DAAD):
مؤسسه تبادل آکادمیک آلمان (DAAD) از سال 1925 میلادی برای ایجاد موقعیت های پژوهشی و راهنمایی و مشاوره دانشجویان برای ادامه تحصیل در آلمان و همچنین دانشجویان آلمانی در خارج از آلمان به فعالیت پرداخته است. از جمله فعالیت های این موسسه مشاوره تحصیلی و تحقیقاتی برای علاقه مندان به تحصیل و پژوهش در آلمان، حمایت از دانشجویان، پژوهشگران و اساتید آلمانی برای کسب تجربه های علمی و فرهنگی در کشور های دیگر و تسهیل در تبادل دانشجو و استاد بین دانشگاههای آلمان و سایر کشورهای عضو از جمله ایران می باشد. در این راستا موسسه DAAD به اعطای بورس های تحصیلی بویژه در مقاطع دکتری، طرح های دکتری مشترک بین دانشگاه های مختلف و یا تبادل اساتید بصورت فلوشیپ کوتاه مدت می نماید. علاوه بر این برنامه های بورس دآآد درصدد است ارتباطات آکادمیک میان دانشگاه های آلمان و ایران را گسترش دهد و برای این برنامه های بسته های ویژه ی حمایتی را تعریف کرده است. آموزش زبان آلمانی و برگزاری سمینارهای مشترک از جمله دیگر فعالیت های DAAD  می باشد. بودجه این موسسه توسط دولت فدرال آلمان، وزارتخارنه های امور خارجه، وزرات علوم و همچنین با کمک اتحادیه اروپا و سایر بنیادهای حامی تأمین می گردد که این بودجه در سال 2013 بالغ بر حدود 430 میلیون یورو بوده که صرف حمایت از حدود 80800 دانشجو و محقق از حدود 231 دانشگاه از سراسر جهان بوده است. این مؤسسه در سال 2015 بیش از 500 دانشجو، پژوهشگر، دانشمند ایرانی را برای دوره های کوتاه و بلند مدت در آلمان و در قالب برنامه های مختلف حمایت مالی کرده است. بسیاری از اساتید و دانشجویان آلمانی حاضر در ایران نیز برای سفر از حمایت های مالی این مؤسسه بهره می برند. علاقه مندان می توانند به آدرس زیر جهت کسب اطلاعات بیشتر و یا تماس با نمایندگی DAAD در ایران مراجعه نمایند. 
DAAD Information center Tehran
Internet: www.daad-iran.org
 
معرفی بنیاد فراونهوفر (Fraunhofer Gesellschaft)
بنیاد فرانهوفر به نام دانشمند و اختر شناس آلمانی ژوزف ریتر فون فرانهوفر (Joseph Ritter von Fraunhofer, 1787-1826) در سال 1949 با بکارگیری فقط سه نفر کارمند و در دفتر کار کوچکی در شهر مونیخ آلمان شروع به کار کرد.
ژوزف فرانهوفر بخاطر فعالیت های علمی در زمینه اپتیک و ساخت تلسکوپ های ِAchromatic و کشف جذب های تاریک در نور خورشید از دانشمندان و تکنولوژیست های معروف آلمانی است.
گروه فرانهوفر که متشکل از 67 انیستیتو مستقل در زمینه های مختلف نظیر بهداشت، انرژی، محیط زیست، ارتباطات و امنیت فعالیت می کنند بزرگترین ارگانیزاسیون اروپایی است که در زمینه تحقیقات کاربردی کار می کنند.
اساس فعالیت این بنیاد جمع آوری متخصصین رشته های مختلف علمی و خلق ایده های جدید و پیشرفته و تبدیل آن به محصول یا خدمات است. حدود 000/27 عضو, اکثراً مهندسین و دانشمندان علوم مختلف که طرح های کاربردی در جهت حل مسایل جامعه و تکنولوژی فوق مدرن را اجرا می کنند در این مجموعه کار میکنند.
67 انیستیتو فرانهوفر در هفت گروه زیر و در شهرهای مختلف آلمان فعالیت می کنند.
1-    علوم زیستی
2-    میکروالکترونیک
3-    نور و سطح
4-    تولیدات
5-    مواد و اجزا مواد ِcomponent material
6-    تکنولوژی اطلاعات و ارتباطات
7-    دفاع و امنیت
کل بودجه این مراکز که در حدود 1/2 میلیارد یورو در سال است که از این میان حدود 70 درصد آن توسط بخش صنایع و بخش خصوصی و خدماتی به صورت قرارداد تحقیقاتی با فروش حق ثبت اختراع به آنها تأمین می گردد. و 30 درصد مابقی توسط دولت فدرال و محلی تأمین می گردد.
کمک مالی دولتی به نحوی طراحی میشود که به ازای هر میزان دریافت پول از بخش خصوصی به همان میزان از طرف دولت کمک میشود تا زمانی که سقف اعتبارات به میزان حدود 45% برسد و از این میان بیشتر یا کمتر از 10% سهم شراکت بخش خصوص یا صنعت, کمک دولتی قطع می گردد. این بدان معنی است که محققین تشویق به تولید ثبت اختراع و فروش آن به بخش خصوصی میشوند و می بایست از ورود به تحقیقات پایه ای یا از ورود به بازار تولید خود داری کنند.
در میان هفت گروهی که در انیستیتو های فرانهوفر فعالیت دارند گروه علوم زیستی شامل تحقیقات بر روی مسائل مرتبط با بهداشت و محیط زیست می باشد که این به نوبه خود به زیر گروه های تکنولوژی پزشکی، اپملنت و پروتز و مواد ، سیستم های کمکی، تولید و توسعه دارو، پزشکی بازسازی و مدلهای بافت مصنوعی، تکنولوژی غذا و دارو، بیوتکنولوژی و محیط زیست می باشند.
علاقه مندان می توانند برای اطلاعات بیشتر به وب سایت این بنیاد مراجعه نمایند:
www.fraunhofer.de
 
بنیاد تحقیقات آلمان (Deutsche Forschungsgemeinschaft: DFG)
 
دی اف جی یا بنیاد تحقیقات آلمان حدود 80 سال پیش تأسیس گردید. هدف از تشکیل این سازمان حمایت مالی از پروپوزال های تحقیقاتی است که توسط محققین واجد شرایط در هر زمان و در هر رشته می تواند ارائه شود.
این موسسه در سال 1920 میلادی در برلین توسط فریتز هابر (Fritz Haber) و فردریچ اشمیت اوت (Friedrich Schmidt-Ott) تحت عنوان انجمن ضروری در علم آلمان (Notgemeinschaft der Deutschen Wissenschaft) بنیانگذاری شد که پس از جنگ جهانی دوم در سال 1949 به DFG تغییر نام داد.
در ابتدا این موسسه به پیشرفت علم در دانشگاه ها با دادن بورسهای تحقیقاتی به اساتید برای ساپورت کارهای علمی ایشان کمک میکرد که تحت عنوان برنامه های گرانت های تحقیقاتی شخصی (Individual Research Programs)طبقه بندی می شد.
سپس برنامه هایی برای گرانت های تشویقی، برای گروه ها و ایجاد شبکه های علمی بین مراکز مختلف، گرانت های بین المللی و ...  طراحی و تخصیص داده شد.

 
استراتژی حمایتی DFG
این بنیاد خود گردان است و عوامل سیاسی، مذهبی، نژادی و جنسیتی را در ارائه حمایت خود از پروژه های علمی در نظر نمی گیرد. و پروژه ای احتمال بالایی برای موفقیت دارد که:
1-    کیفیت بالای علمی داشته باشد (شرط اصلی)
2-    بین رشته ای باشد
3-    همکاری بین المللی محققان در آن باشد
4-    محققان در سالهای اولیه تحقیقاتشان را حمایت کند
ولی باید تکرار شود که مهمترین شرط, اصالت علمی پروپوزال, نوآوری آن و ایجاد ایده های جدید علمی است وسایر موارد فوق کامل کننده شرایط است و در هر حال قابل توجه محققین است که در صورت عدم نوآوری در پروپوزال این پروپوزال شانسی برای کسب گرانت ندارد.
پروپوزال ها در علوم پایه صرف تقویت علمی کشور می شوند و در پروپوزال های با همکاری بین المللی باید محققین کشور همکار سهم تکمیلی در این فرایند را داشته باشند که امکانش در همکاری داخلی کمتر باشد.
نکته مهم انتخاب یک پروپوزال است هر پروپوزال باید مسیر بررسی همتایان (Peer Review) را توسط همکاران حرفه ای این بنیاد بگذراند و پس از بررسی های ابتدایی در کمیته علمی تأیید گردد این فرایند, فرایندی رقابتی است که بر عکس برخی از بنیادهای علمی دیگر سهمیه بین المللی برای هر پروژه در نظر گرفته نمی شود بنابراین پروژه ها فقط و فقط بر اساس کیفیت آنها انتخاب می شوند.
بودجه این بنیاد 3 میلیارد دلار در سال 2015 از طریق دولت مرکزی و محلی (حدود 5/67 درصد از کل بوجه) و مابقی از بخش خصوصی تأمین گردید و پروپوزال ها در هر رشته علوم و یا پزشکی و مهندسی و علوم انسانی توسط افراد واجد شرایط ارایه داده می شود. زمان خاصی برای ارائه پروپوزال تعیین نگردیده یعنی محققین در هر زمان می توانند پروپوزال خود را ارسال کنند. شرط کلی این است که در پروپوزال های ملی یا بین المللی حتما باید یکی از اعضاء ارایه دهنده آلمانی بوده و یک انستیتو و دانشگاه آلمانی درگیر باشد که گرانت به ایشان داده شود سپس عضو آلمانی این گرانت را پخش کند یعنی مسئولیت این پروژه با استاد آلمانی است.
اساساً این بنیاد برای حمایت موسسات آموزس عالی و محققین آلمانی می باشد ولی این افراد میتوانند طرح های مشترک خود را با همکاران خارجی خود به دی اف جی ارائه دهند. برنامه های حمایتی این بنیاد شامل اقسام زیر می شود.
·        برنامه های گرانت فردی (Individual Research Programs)
·        برنامه های گرانت جمعی(Coordinated Research Programs)
·        گرانت های عالی شروع کننده(تشویقی) (Excellence initiatives )
·        تحقیقات زیرساختی (Research Infrastructures)
·        جوایز علمی (Research Awards)
·        برنامه های همکاریهای بین المللی (International collaborative programs)
حمایت های گرانت DFG بر اساس گروه مخاطب به دسته های زیر طبقه بندی می شود.
برنامه های گرانت فردی (Individual Research Programs) شامل:
گرانت های تحقیقاتی و فلوشیپ های تحقیقاتی و .....که به فرد متقاضی داده می شود.
تحقیقات زیرساختی (Research Infrastructures) مانند دستگاهوری پیشرفته علمی، تکنولوژی اطلاعات و خدمات کتابخانه ای علمی و اطلاعاتی.
 
 

 

فدراسیون موسسات آموزش عالی آلمان
 
German Rectors Conference (Hochschulrektorenkonferenz: HRK)
به طور خلاصه سیستم آموزش عالی آلمان شامل
1-    دانشگاهها University
2-    دانشگاههای علوم کاربردی Fackhochschulle
3-    کالج های موسیقی و هنری
می باشد.
دانشگاهها تنها موسسات آموزش عالی در آلمان هستند که قادر به اعطای درجه دکتری می باشند. دانشگاه های آلمان عمدتاً تحقیق محور بوده و تعداد وسیعی از رشته های تحصیلی را پوشش می دهد و برخی از آنها در رشته های خاص تخصص دارند نظیر تکنولوژی، پزشکی و غیره و برخی نیز مخصوص تربیت معلم می باشند.
دانشگاههای علوم کاربردی(Fachhochschule)  University of Applied Sciences وجه تمایز این دانشگاهها تأکید آنها به جنبه عملی آموزش می باشد این موسسات معمولاً تعداد کمتری از رشته ها را در بر می گیرند و بر روی رشته های مهندسی، تجارت و علوم انسانی تمرکز دارند. در آلمان حدود 58 دانشگاه علوم کاربردی وجود دارد و نقش آنها تربیت نیروهای متخصص کاربردی است. کالج های هنر و موسیقی نیز مأموریت تربیت نیروهای متخصص در سیستم آموزش عالی آلمان در رشته های هنرهای تجسمی, بازیگری و هنرهای نوی و مباحث موسیقی دارند. در برخی موارد این مباحث توسط دانشگاه ها هم ارائه می شود.
وب سایت(HRK) دارای بخش جستجو (Higher Education Compass) در دانشگاههای و سایر موسسات آموزش عالی آلمان ااست کهاطلاعاتی جالبی در مورد یافتن دانشگاههای آلمان بر حسب موقعیت، همکاریهای بین دانشگاهی و ... می دهد. و بنابراین قدم اول برای یافتن مکان مناسب برای ایجاد همکاریهای بین المللی را تأمین می کند.

 
 
همکاری بین الملل DFG
بطور کلی همه انواع گرانت های تحقیقاتی می تواند بصورت بین الملل ارایه گردد. DFG با برخی از کشورها برنامه مشترک و با برخی نظیر ایران تفاهم نامه های همکاری ایجاد کرده است که انجام پروژه های مشترک را میسر کند.
بنیاد صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران Iran National Science Foundation: INSF اخیراً تفاهم نامه ای با DFG امضاء کرده است که محققین دو کشور می توانند توسط دو بنیاد همکاری خود را شروع کند. متن تفاهم نامه را در اینجا ببنید:
http://www.dfg.de/download/pdf/dfg_im_profil/internationales/partner/iran_national_science_foundation_mou.pdf
نکته کلیدی در این تفاهم نامه این است که اولاً فرد متقاضی باید خودش فرد مناسبی در کشور مقابل (آلمان، ایران) را برای همکاری پیدا کند و سهم هر فرد در انحام پروژه پیشنهادی از بنیاد کشور خود(INFS or DFG)  تأمین می گردد. روش دوم این است که متقاضی ایرانی بصورت همکار طرح در طرحی که توسط استاد آلمانی ارائه می شود معرفی گردد.
حمایت برنامه های علمی نظیر همایش های بین المللی دعوت اساتید همکار به آلمان از دیگر برنامه های حمایت بین المللی DFG است.

 
 
نشانی ما: شیراز، خیابان زند، جنب هلال احمر، ساختمان مرکزی دانشگاه علوم پزشکی شیراز، طبقه ششم، معاونت بین الملل دانشگاه
تلفن تماس: 32122884-071
فاکس: 32356996-071 
پست الکترونیک:
gsia@sums.ac.ir


تمامی حقوق این سایت متعلق به
معاونت بین الملل دانشگاه علوم پزشکی شیراز می باشد.

پیوندهای مفید:
حوزه امور بین الملل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی
معاونت بین الملل دانشگاه علوم پزشکی تهران
معاونت بین الملل دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی  
معاونت بین الملل دانشگاه علوم پزشکی ایران 
معاونت بین الملل دانشگاه تهران

سایت ملی Education Iran


وبسایت سایر معاونت ها:
معاونت توسعه مدیریت و منابع
معاونت آمورشی

معاونت پژوهشی و فناوری
معاونت فرهنگی و دانشجویی
معاونت درمان
معاونت غذا و دارو
معاونت بهداشتی                                                               
خدمات:
اتوماسیون اداری
پست الکترونیک
سامانه کارمند
حضور و غیاب کارکنان

فیش حقوقی